Moderní cesta nákupu i prodeje nemovitostí

Moderní cesta nákupu i prodeje nemovitostí
Domácí rezidenční trh se na jaře a v létě 2023 mohl začít odrážet od pomyslného dna. V srpnu zveřejnila trojice pražských developerů Central Group, Skanska Reality a Trigema svůj odhad, podle nějž ve 2. kvartále vyskočily prodeje nových bytů v Praze na 1000 jednotek z 650 v prvním čtvrtletí roku. Úroveň tisíce jednotek je navíc i nad druhým kvartálem r. 2022, a můžeme tak říci, že objemově se trh již nadechl po několika slabších čtvrtletích.
Důvodem tohoto vývoje byl jednak rostoucí objem přidělených hypoték, ale i pokračující zájem institucionálních investorů jako fondů a církví o celé bytové soubory. Průměrná prodejní cena nových bytů přitom již neklesala a zůstala oproti začátku roku prakticky stejná, mírně nad 150 tis. Kč za metr čtvereční. V letošním roce tedy lze hovořit o stabilizaci vývoje na realitním trhu.
Jaký vývoj lze čekat dál? Jsme názoru, že v současnosti na trhu nepanují podmínky, které by dokázaly vrátit ceny do prudkého růstu, na nějž jsme byli roky zvyklí. Předně, od České národní banky čekáme spíše pomalé snižování úrokových sazeb. Ať už první snížení ze současných 7 % proběhne ještě letos či až v novém roce, tempo snižování bude podle nás opatrné, neboť inflace bude ještě dlouho nad cílem banky 2 %. To bude bránit novým hypotékám vyrůst ze současného objemu okolo 10 mld. měsíčně na dřívější úrovně nad 20 mld. a nevznikne tak nový tlak na růst cen.
Zároveň ale nevidíme silné důvody ani pro výrazný pokles cen. Ukázalo se totiž, že část chybějící poptávky vyplňují větší institucionální investoři. Ti mají dlouhý časový horizont, chtějí byty držet za účelem pronájmu a sázejí na trend růstu nájemného. K němu jsou dobré důvody jako nedostupnost vlastnického bydlení, čistá imigrace do České republiky či
rostoucí podíl tzv. singles v populaci. Poptávka těchto investorů bude podle nás bránit výraznějšímu cenovému propadu bytů. Celkově tak pro nejbližší období čekáme stagnaci cen rezidenčních nemovitostí.
V souvislosti s tématem bydlení se objevuje také otázka investic do nemovitostí. Jan Večerka, zakladatel společnosti BrikkApp, uvádí, že investovat do nemovitostí není omezeno pouze na bohaté jednotlivce, ale je dostupné pro každého s menším finančním vkladem. BrikkApp působí jako agregátor nabídek investic do realitních projektů v Evropě, což umožňuje lidem vložit i pouhých pár set korun do konkrétních projektů a dosáhnout tak zhodnocení svých peněz.
Rezidenční trh si letos prochází zdravou korekcí, která se dostavila po překotném růstu v předešlých letech. Scénář krize rezidenčního trhu s propadem cen, o němž bylo možné opakovaně číst, se však nenaplňuje a nejsou k němu pro příští kvartály předpoklady.
Zdroj:

Pavel Ryska,
analytik
J&T Banka, a.s.