Plánovaná změna DPH může ušetřit stovky tisíc korun při nákupu nových bytů.

Plánovaná změna DPH může ušetřit stovky tisíc korun při nákupu nových bytů.
Plánované snížení daně z přidané hodnoty (DPH) má potenciál ušetřit kupujícím nových bytů značné finanční prostředky. Vládní návrh, který se předpokládá od ledna příštího roku, zahrnuje sloučení sazeb DPH na 12 procent pro nové byty do 120 metrů čtverečních. To může přinést úsporu až v řádu stovek tisíc korun pro kupujícího průměrně velkého bytu.
Tato změna by měla podle odborníků posunout nákupní rozhodnutí do příštího roku, kdy by se mohly aplikovat nové sazby. Podle analytiků by to mohlo vést ke zvýšené poptávce a přesunu prodejů do nového roku.
Nabídka nových bytů zůstává omezená, což podporuje nárůst cen. Navzdory plánovanému snížení DPH by ceny nemovitostí mohly zůstat stabilní, neboť developeři nejspíš nepřenesou celou úsporu na konečnou prodejní cenu.
Hypotéky zůstávají klíčovým faktorem pro kupující a snížení DPH by nemuselo znamenat dramatický rozdíl v měsíčních splátkách. Zmírnění omezujícího limitu pro hypotéky bylo dalším faktorem ovlivňujícím trh s nemovitostmi.
Zatímco plánovaná úprava DPH slibuje úspory pro kupující, reálný vliv na ceny a dostupnost nových bytů závisí na strategii, kterou zvolí samotní developeři. Snížení DPH může být krokem k cenové stabilizaci, ale nedostatek nových bytů na trhu by mohl ceny i nadále posouvat nahoru.
Závěrem je tedy patrné, že plánovaná změna DPH sice nabízí naději na úspory, avšak vliv na konečné ceny nových bytů a celkovou dostupnost bude záviset na strategii developerů a dalších faktorech ovlivňujících realitní trh.
Zdroj: seznamzpravy.cz