Nájemní bydlení vs. Vlastnické bydlení: Rozbor ekonomických výhod a trendů na trhu.

Nájemní bydlení vs. Vlastnické bydlení: Rozbor ekonomických výhod a trendů na trhu.
Nájemní bydlení zůstává ekonomicky výrazně výhodnější než vlastnické, jak ukazuje srovnávací analýza Asociace nájemního bydlení. Průměrná měsíční splátka hypotéky na průměrný byt je v současnosti 1,5krát vyšší než průměrný měsíční nájem. Trend směřuje k tomu, že nájemní bydlení je stále méně zatěžující pro domácí rozpočty, což se projevuje i v dlouhodobém horizontu. V současnosti činí rozdíl mezi splátkou hypotéky a průměrným nájmem podle metodiky ANB 7.768 korun.
Výrazné rozevírání nůžek mezi nájemním a vlastnickým bydlením začalo v září 2021 a vrchol dosáhlo v září 2022, kdy byl rozdíl mezi splátkou hypotéky na průměrný byt a průměrným nájmem přes 10 tisíc korun. Dnes je tento rozdíl nižší, ale stále významný.
Asociace nájemního bydlení odhaduje, že v důsledku tohoto trendu bude v Česku v roce 2030 bydlet v nájmu kolem 25 % lidí. Rychle se také zvyšuje počet tzv. institucionálních pronajímatelů, kteří provozují stovky nebo tisíce bytů. Například v Praze je momentálně 2.326 nájemních bytů v institucionálně spravovaných novostavbách, ale odhadem by v roce 2030 mohlo být těchto bytů kolem 10 tisíc.
Není možné posuzovat výhodnost nájemního versus vlastnického bydlení čistě matematicky. Každá forma má své plusy a mínusy. Argumentem proti nájemnímu bydlení je skutečnost, že nájemci neinvestují do svého majetku, ale do majetku někoho jiného. Nicméně, větší flexibilita nájemního bydlení, absence potřeby velkého finančního vstupu a moderní, dobře zařízené byty od velkých pronajímatelů dělají z nájemního bydlení atraktivní možnost.
Stále se také rozvíjí sektor služeb souvisejících s nájmem, jako je úklid, pečovatelský servis, fitness centra, kavárny a další, které jsou často zahrnuty v ceně nájmu. Kvalita těchto služeb se stává klíčovým faktorem úspěchu pronajímatelů. Celkově lze konstatovat, že nájemní bydlení se stává moderní, flexibilní a atraktivní alternativou k vlastnickému bydlení.
Zdroj: https://www.asociacenajemnihobydleni.cz
Zdroj cen bytů a pronájmů – Real index a Rent index od Deloitte Advisory s.r.o., zdroj průměrné rozlohy bytu 52,6 m2 – statistika MMR 2019, průměrná výše úroků u hypotéky s 80 % z www.hypoindex.cz.