Oživení českého realitního trhu. Návrat k normálu po propadu v roce 2022 a výhled do budoucnosti.

Oživení českého realitního trhu. Návrat k normálu po propadu v roce 2022 a výhled do budoucnosti.
Konec období úspor signalizuje oživení českého realitního trhu v roce 2023, což naznačuje návrat k normálu po prudkém propadu v druhé polovině roku 2022. Prodeje jak u starších, tak u nových bytů zaznamenaly výrazný růst. U novostaveb se jedená dokonce téměř o dvojnásobný a u starších bytů o byl nárůst o 49 procent. Odborníci z České bankovní asociace zdůrazňují, že vysoká meziroční čísla jsou důsledkem návratu z extrémně nízké aktivity na trhu v předchozím období.
Růst na realitním trhu podpořilo postupné zotavování hypotečního trhu v loňském roce. Uvolnění pravidel a mírný pokles cen nemovitostí a hypotečních sazeb přispěly k návratu k aktivitě podobné konci roku 2020. Propad poptávky v předchozím roce způsobil pokles cen starších bytů o sedm procent, ale v posledním čtvrtletí 2023 se snížily jen o 4,4 procenta.
Ceny novostaveb v celé republice za rok 2023 klesly pouze o 0,1 procenta. Developeři udrželi ceny pomocí různých pobídek, jako jsou garážová stání nebo kuchyňské linky navíc, a dotovaných hypotečních úvěrů. Snížení cen nemovitostí mírně zmírnilo propast mezi cenami a příjmy domácností, ale Česko zůstává na předních místech v mezinárodním srovnání nedostupnosti bydlení.
Index dostupnosti bytů ukázal, že nedostupnost na hypoteční úvěr od března 2020 vzrostla o 112 procent. Data ukazují, že Praha a Ústecký kraj jsou nejvíce postiženy, kde se dostupnost zhoršila o 71 a 144,8 procent. Zlevňování hypoték v posledních týdnech vede k rostoucí dostupnosti vlastnického bydlení, ale banky se obávají prudkého poklesu úrokových sazeb, který by mohl způsobit masové refinancování stávajících úvěrů.
Banky začaly od začátku roku snižovat úrokové sazby, což je spojeno s rozhodnutím bankovní rady České národní banky. Snížení úrokových sazeb má podle odborníků přispět k postupnému zvyšování dostupnosti bydlení. Nicméně banky se obávají rychlého a prudkého poklesu sazeb, který by vedl k masovému refinancování úvěrů, a proto přistupují k zlevňování úvěrů konzervativně.
Zdroj:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-reality-konec-setreni-v-cesku-se-opet-zacaly-nakupovat-nemovitosti-246282
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-reality-hypoteka-index-dostupnosti-bytu-151245
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-reality-hypoteka-hypoteky-zacinaji-pomalu-zlevnovat-bankam-se-do-prudkych-zmen-nechce-245910