Mnohé letos v květnu zaskočila daň z nemovitostí, ta narostla až pětinásobně.

Mnohé letos v květnu zaskočila daň z nemovitostí, ta narostla až pětinásobně.
Letos v květnu zaskočila mnohé daň z nemovitostí, která narostla až pětinásobně. Tento nárůst je důsledkem vládního balíčku na konsolidaci veřejných financí a zvýšení místních koeficientů v některých obcích. Pokud daň přesahuje pět tisíc korun, ze ji rozdělit na dvě splátky.
Finanční správa zaznamenala zvýšený počet dotazů ohledně navýšení daňové povinnosti. Lidé se často ptají, zda nedošlo k chybě při vyměření daně. Mluvčí Tomáš Weiss potvrdil, že nejvíce dotazů přichází z měst, kde došlo k nárůstu místních koeficientů.
Obce měly možnost rozhodnout, zda ponechají základní sazbu zvýšenou o 1,8násobek, nebo ji zvýší místním koeficientem, který může činit 1,1 až 5. Některé obce mohly snížit daň koeficientem nižším než 1, ale většina tuto možnost nevyužila.
Ve Zlíně daň narostla až pětinásobně. Město tento krok avizovalo už loni s odůvodněním, že daň nezvyšovalo patnáct let. Primátor Jiří Korec uvedl, že město potřebuje optimalizovat příjmy na poskytování služeb pro celý kraj.
Majitelé bytů a domů ve Zlíně teď platí vyšší částky. Například za byt 3+1 zaplatí majitel asi dva tisíce korun, u rodinného domu se sazba vyšplhala na čtyři a půl tisíce. Město očekává z daně letos příjem 140 milionů korun. V Sázavě se místní koeficient neměnil, takže obyvatelé platí jen o státní navýšení.
Starosta Vladimír Dvořák uvedl, že město nechce obyvatele zbytečně zatěžovat, i když peníze potřebuje na investice a odpadové hospodářství.
Daň musí být uhrazena do 31. května 2024. Pokud převyšuje pět tisíc korun, lze ji rozdělit na dvě splátky. První je třeba uhradit do konce května a druhou do konce listopadu. Platbu je možné provést různými způsoby včetně převodu z účtu či hotovosti.
Pro srovnání, v roce 2013 byla daň z nemovitostí v ČR v rozmezí 0,08 až 0,4 eura za metr čtvereční, což je nižší než v mnoha evropských zemích. Například v Belgii se daň vypočítává z odhadu ceny nájmu a může činit 1,25 až 2,5 %. Ve Francii může být daň 4,5 až 29,26 % z 50 % odhadnuté ceny nájmu. Dánsko má sazbu mezi 1 a 3 % odhadnuté hodnoty nemovitosti. Finsko pak má sazbu 0,32 až 0,75 % z odhadnuté hodnoty nemovitosti. Naopak Bulharsko má jednu z nejnižších sazeb v Evropě, kde daň činí pouze 0,001 až 0,045 % z odhadnuté hodnoty nemovitosti.
Zdroj:
https://www.e15.cz/domaci/dan-z-nemovitosti-narostla-az-petinasobne-pokud-presahuje-pet-tisic-lze-ji-rozdelit-na-splatky-1415885